Bornholms største gymnastikafdeling

Viking Gymnastik & Trampolin

― Since 1907

Bindevæv og styrke

Har du lyst til at øge din kropsbevidsthed, -at styrke de stabiliserende muskler i kroppen, -træne dit bindevæv, -løsne op og mærke større velvære i din hverdag, så er dette det rette hold for dig!

Kroppens bindevæv er i fokus ligesom åndedrættet også er en vigtig del. Muskelspændinger og ufleksibelt bindevæv kan ofte gøre det svært at bevæge sig frit og med lethed. Derudover blokerer det også for at få fuld adgang til musklernes og bindevævets styrke. Det giver defor god mening at prøve at løsne op i disse spændinger før selve øvelsen.

Øvelserne ttager ofte sit udgangspunkt i klassiske pilatesøvelser og vi bruger diverse redskaber så som bolde, foamrollers og elastikker. Musikken er stille baggrundsmusik.

Max 30 deltagere på holdet

KUNNE DU TÆNKE DIG AT VÆRE VORES NYE TRÆNER?

"Bliv en del af vores dynamiske fællesskab! Vi søger altid nye engagerede personer, der har lyst til at arbejde med børn, unge og ældre. Uanset om du er interesseret i breddegymnastik eller konkurrencehold, har vi plads til dig. Udforsk vores mange holdtyper under 'Hold' og hvis du har mod på at prøve kræfter med dit eget hold eller har egne ideer, så send os en mail. Vi ser frem til at høre fra dig og tage kontakt snarest muligt!"